Uuden Touaregin yhteydessä Volkswagen esittelee täysdigitaalisen Innovision Cockpit -ohjaamon. Innovision Cockpit -ohjaamo sisältää 12” digitaalisen mittariston ja huippuluokan Discover Premium navigointi- ja infotainment-järjestelmän 15” FullHD kosketusnäytöllä (1,920 x 1,020 pikseliä).

Näiden kahden näytön avulla voidaan hallita ja hyödyntää auton digitaalisia-, informaatio-, viestintä- ja viihde-järjestelmiä sekä perustoimintoja, kuten istuimien lämmitystä ja ilmastointia. Innovision Cockpit -ohjaamon näytöt ovat lasipintaisia ja toimivat samoin kuten älypuhelimien näytöt. Esimerkiksi aloitusnäyttöön (Home) voi valita haluamiaan toimintoja.

Järjestelmä sisältää myös neljä USB-pistoketta ja langattoman latauksen puhelimelle, sekä App Connect -älypuhelintoiminnot (Apple CarPlay, MirrorLink, Android Auto).